Kuumutuskoht

Kuumutuskoha pilt

Jahutusradiaator on komponent või koostis, mis kannab tahkes materjalis toodetud soojuse üle vedelasse keskkonda, näiteks õhku või vedelikku. Jahutusradiaatorite näideteks on jahutus- ja õhu lisamise süsteemides kasutatavad soojusvahetid ja autos olev radiaator (ka soojusvaheti). Jahutusradiaatorid aitavad jahutada ka elektroonilisi ja optoelektroonilisi seadmeid, nagu suurema võimsusega laserid ja valgusdioodid (LEDid).

Jahutusradiaator on füüsiliselt loodud suurendama pinda ümbritseva jahutusvedelikuga, näiteks õhuga. Lähenemisõhu kiirus, materjali valik, uime (või muu väljaulatuva osa) disain ja pinnatöötlus on mõned konstruktsioonitegurid, mis mõjutavad jahutusradiaatori soojustakistust, s.o soojuslikku toimivust. Üks jahutusradiaatorite tehniline rakendus on elektroonika, sageli arvuti keskseadme (CPU) või graafikaprotsessorite soojushaldus. Nende jaoks mõjutavad jahutusradiaatori kinnitusviisid ja termilise liidese materjalid protsessori (te) võimalikku ristmikku või stantsi temperatuuri. Jahutusradiaatori põhjale lisatakse termiliim (tuntud ka kui termiline määrdeaine), et parandada selle soojuslikku jõudlust. Jahutusradiaatori soojusliku jõudluse määramiseks võib kasutada teoreetilisi, eksperimentaalseid ja arvulisi meetodeid.

Enamikul jahutusradiaatoritel on ka uimed, mis on õhukesed metallilõigud, mis on ühendatud jahutusradiaatori põhjaga. Need täiendavad metallitükid hajutavad soojust veelgi, levitades seda palju suuremale alale. Jahutusradiaatorit ümbritseva õhu jahutamiseks kasutatakse sageli ventilaatorit, mis takistab jahutusradiaatori liiga kuumaks muutumist. Seda konfiguratsiooni nimetatakse jahutusradiaatori ja ventilaatori või HSF-i kombinatsiooniks. Ehkki jahutusvahendeid kasutatakse peaaegu kõigis arvutiprotsessorites, on need tavaliseks muutunud ka videokaardiprotsessorites või GPU-des.

Jahutusradiaatori ja ventilaatori (HSF) kombinatsiooni nimetatakse aktiivseks jahutusradiaatoriks, samas kui ventilaatorita jahutusradiaatoriks on passiivne jahutusradiaator. Lisaks HSF-le kasutatakse mõnikord jahutusradiaatorit. See on kate seadme ja jahutusradiaatori vahel, et parandada soojusjuhtivust.